Co je silnější: cement nebo cement s pískem?

Cement je pojivová složka široce používaná při výrobě stavebních směsí a malt. Jde o jemně mletý prášek, který po smíchání s vodou vytvoří plastickou hmotu, která se po vytvrdnutí promění v odolný cementový kámen. Cement je hydraulické pojivo schopné získat požadované vlastnosti nejen ve vzduchu, ale i ve vodě.

Jednou z jeho hlavních vlastností je pevnost, která je určena třídou (podle nového GOST) nebo značkou (podle starého GOST 19178-85). Stavitelé používají staré i nové označení.

Třídy pevnosti v souladu s GOST 10178-85

Podle GOST 10178-85 druh cementu odpovídá pevnosti v tlaku stanovené na vzorcích ve stáří 28 dnů, vyrobených v souladu s normou.

Zkoušky cementu na pevnost v tlaku se provádějí v souladu s GOST a SNiP v laboratořích takto:

  1. Připravte cementovou maltu z jednoho dílu cementu a tří dílů písku.
  2. Tři vzorky se připraví nalitím roztoku do odnímatelných kovových forem.
  3. Formy se umístí na vibrační stůl a tři minuty se zhutňují.
  4. Po dvou dnech se vzorky vyjmou z forem a umístí se do vody o teplotě +20 °C na 28 dní (to je doba, kterou ve standardní verzi potřebuje cementově-písková malta nebo stavební směs k získání pevnosti značky) . Speciální cementy mají svou vlastní dobu vytvrzování.
  5. Vzorky jsou vyjmuty z vody, otřeny do sucha a umístěny pod lis. Tlak, vyjádřený v kgf/cm2, při kterém se vzorek začíná hroutit, charakterizuje jeho značku.

Pro získání přesného výsledku se testuje 6 vzorků, z nichž se vyberou 4 nejlepší a zjistí se aritmetický průměr.

V souladu s touto GOST je typ cementu uveden v označení, nejběžnější typy jsou PC (portlandský cement) a ShPC (struskový portlandský cement). Dále uveďte stupeň pevnosti cementu, nejoblíbenější jsou M400, M500, pro stavbu objektů se speciálními požadavky na pevnost se používá stupeň M600 a vyšší. Označení také udává přítomnost (písmeno D) a procento minerálních přísad. Například označení PC M500 D0 znamená, že tento materiál je portlandský cement třídy M500 bez přísad (0 % přísad).

Třída pevnosti cementu v souladu s GOST 31108-2016

V roce 2003 byl přijat GOST 31108-2003 a nyní je v platnosti jeho nová verze – GOST 31108-2016. Pravidla označování v nich jsou definována v souladu s normou Evropské unie EN 197-1. V souladu s nejnovějšími normami se pro stanovení pevnosti cementu používá pojem „třída“ odpovídající pevnosti v tlaku v MPa. Podle této normy je cementu přiřazena třída, které odpovídá 95 % zkoušených vzorků.

Srovnávací tabulka pro třídy cementu a třídy pevnosti

Označení podle GOST 10178-85 Označení podle GOST 31108-2016
M300 22,5
M400 32,5
M500 42,5
M600 52,5

Pro urychlení výsledků jsou vzorky napařeny. Pro tohle:

  1. Formuláře se vzorky se umístí do speciální komory a uchovávají se po dobu pěti hodin.
  2. Během tří hodin se teplota postupně zvyšuje na +80 °C.
  3. Vzorky se udržují v takových podmínkách po dobu 8 hodin a poté se nechají 2-3 hodiny vychladnout.
READ
Jak nakrmit dýni, aby byla sladká?

Hotové nosníky se nejprve testují na pevnost při ohybovém zatížení. K tomu je na lisovací plošinu instalována konstrukce speciálně navržená pro tento účel a na ni je spuštěna horní deska. V důsledku ohybových zkoušek se vzorky rozlámou na dvě části. Získaných šest vzorků je testováno na pevnost v tlaku.

Tabulka pevnosti v tlaku a ohybu běžně tuhnoucího cementu různých jakostí

Třída pevnosti Pevnost v tlaku, MPa, stárnutí Pevnost v ohybu ve stáří 28 dní, MPa, ne méně
2 dny 7 dny 28 dny
Neméně Neméně Neméně Už ne
22,5 – 11 22,5 32,5 4,4
32,5 – 16 32,5 52,5 5,4
42,5 10 – 42,5 62,5 5,9
52,5 20 – 52,5 – 6,4

Tabulka ukazuje, že čím vyšší třída materiálu, tím větší rozdíl mezi charakteristikami pevnosti v tlaku a ohybu.

Tabulka podmíněného rozdělení cementu do pevnostních skupin

Skupina pevnostních charakteristik Pevnost při zkouškách tlakem, MPa
Nízká kvalita Do 30
priváty 30-50
Vysoká kvalita Více 50

Nové značení v souladu s GOST 31108-2016 označuje název cementu, jeho zkrácené označení, které obsahuje informace o typu, podtypu materiálu a přísadách, pevnostní třídě, označení podtřídy, normě, podle které je výrobek vyroben.

Rozlišují se následující zkratky:

  • CEM I – portlandský cement včetně minerálních přísad do 5 %;
  • CEM II – portlandský cement s minerálními přísadami v množství 5-35 %;
  • CEM III – portlandský struskový cement;
  • CEM IV – pucolán;
  • CEM V – kompozit.

Podle rychlosti kalení je každá třída (kromě 22,5) rozdělena do dvou podtříd: N – normálně tvrdnoucí a B – rychle tvrdnoucí.

Příklad označení normálně tuhnoucího cementu třídy 32,5 s množstvím minerálních přísad do 5%: TsEM I 32,5N GOST 31108-2016.

Přísady do cementu pro zvýšení pevnosti

Pro zvýšení pevnostních charakteristik zatvrdlých malt a směsí připravených na bázi cementu se používají speciální přísady. Použití přísad, které často výrazně zvyšují cenu produktu, je ekonomicky proveditelné v následujících případech:

  • provádění prací v zimních podmínkách;
  • použití jako výplň materiálu, který nesplňuje požadavky předpisů, například velmi jemný písek;
  • zvýšené požadavky na voděodolnost a mrazuvzdornost betonových konstrukcí;
  • výroba vysoce zatížených betonových a železobetonových výrobků (základové bloky, dlažební desky);
  • příprava betonových směsí s použitím jemného kameniva;
  • výstavba budov pomocí monolitické technologie s použitím expandujících přísad.

Co lze přidat do cementu pro zvýšení jeho pevnosti:

  • změkčovadla. Jedná se o nejoblíbenější skupinu posilujících přísad. Použití změkčovadel zvyšuje pohyblivost roztoků, zvyšuje voděodolnost, mrazuvzdornost a umožňuje snížit spotřebu pojivové složky téměř o čtvrtinu. V soukromé výstavbě se jako změkčovadla obvykle používá prací prášek nebo tekuté mýdlo.
  • Akcelerátor pro získání pevnostních charakteristik. Funkce – urychlení tuhnutí a tvrdnutí betonu, zvýšení výkonu v tlaku a ohybu. Nejoblíbenějším urychlovačem je chlorid vápenatý, často používaný při výrobě pěnobetonů a polystyrenbetonů, dlažebních kostek.
  • Komplexní přísady. Slouží k urychlení tvrdnutí, zvýšení voděodolnosti, mrazuvzdornosti, pevnostních charakteristik a snížení smršťování. Druh aditiv se volí v souladu s provozními charakteristikami budovaných zařízení.

Andrej Vasiljev

  • Stavitel s 20letou praxí
  • Expert na rostlinu “Mladý Udarnik”

V roce 1998 absolvoval St. Petersburg State Polytechnic University, studoval na katedře stavebního inženýrství a aplikované ekologie.

READ
Jak naklíčit piniové oříšky doma?

Podílí se na vývoji a realizaci opatření k zamezení uvolňování nekvalitních výrobků.

Vypracovává návrhy na zlepšení výroby betonu a malt.

Při provádění jakýchkoli stavebních a opravárenských prací se cement téměř nikdy nepoužívá v čisté formě. Složení jakékoli cementové malty musí kromě cementu a vody nutně zahrnovat další stavební materiály, především písek.

Jako součást směsi cementu a písku, cementu a písku

Z článku se dozvídáme o směsích cementu a písku a jejich aplikaci.

Příprava a použití směsí cementu a písku je regulována v souladu s GOST 28013-98 „Stavební malty. Všeobecné technické podmínky“.

Podle hlavního účelu jsou řešení rozdělena do následujících typů:

  1. zdivo (včetně instalačních prací);
  2. obklad;
  3. omítání.

Pevnost malt v tlaku v návrhovém věku je charakterizována stupni: M4, M10, M25, M50, M75, M100, M150, M200.

Jako pojiva se používá portlandský cement a portlandský struskový cement podle GOST 10178;

Jako plnivo se pro stavební práce používá písek v souladu s GOST 8736.

Co je to směs cementu a písku?

Směs cementu a písku je stavební materiál skládající se z cementu a tříděného písku, obvykle včetně přísad, jako jsou změkčovadla nebo výztužná vlákna. Použití prefabrikovaných DSP v suché formě v pytlích snižuje mzdové náklady na přípravu stavebních směsí a zajišťuje správný poměr přísad. Díky snadné aplikaci si hotové směsi oblíbili stavitelé.

Zajímavě!

Tříděný písek – přírodní nebo uměle získaný písek, prosévaný systémem sít k oddělení frakcí podle velikosti: střední, jemný, velmi jemný, prašný. Na velikosti částic záleží. Pro přípravu směsí cementu a písku se dává přednost středně velkému písku.

Suché směsi se prodávají hotové, ale někdy se vyrábějí nezávisle smícháním písku a cementu v daném poměru.

Zajímavě !

Výrobci vyrábějí suché DSP v pytlích.

Na rozdíl od továrních materiálů standardizovaných podle GOST je při samomíchání téměř nemožné připravit stejnou směs dvakrát; každá várka bude trochu jiná.

Zajímavě !

Pro rozsáhlou výstavbu se DSP objednávají v hromadné formě se specifikovanými vlastnostmi. Tovární směsi mohou obsahovat hrubý písek.

Složení směsí upravuje GOST 28013 “Stavební směsi” a mezinárodní normu DIN.

Druhy cemento-pískových směsí

Suché DSP jsou klasifikovány podle následujících kritérií:

podle počtu pojiv;

hustotou ztuhlého roztoku;

Podívejme se na každou klasifikaci.

tlustý a hubený

Podle procenta cementových směsí se dělí na tři typy:

Čím vyšší je obsah cementu ve směsi, tím rychleji malta tuhne.

Tukové směsi

Poměr písku k cementu je nižší než 3:1. Nevýhodou mastné směsi je sklon k praskání hotového betonu. Aby se tomu zabránilo, používá se k výrobě tukových směsí vysoce kvalitní cement.

Normální směsi

Na 3-5 dílů písku, 1 díl cementu.

Chudé směsi

Poměr písku a cementu je vyšší než 5:1. Směsi, které mají chudé složení, pomalu tuhnou a mají tendenci se časem drolit. Vysoce kvalitní cement pomáhá tomu zabránit.

Adstringentní složky

Cement jako součást směsi cementu a písku působí jako pojivo, tedy složka, která reaguje s vodou a následně vzniká pevný materiál (betonový kámen).

Kromě cementu může složení směsi zahrnovat další pojiva:

Zajímavě!

Cement je pojivo tvrdnoucí vodou, zatímco sloučeniny sádry, vápna a hořčíku jsou tvrzené na vzduchu.

Varianty směsi obsahující jako pojivo pouze cement se nazývají jednoduché, směsi s přídavkem pojiv tvrdnoucích na vzduchu se nazývají komplexní.

Omítkové směsi na bázi cementu mají následující výhody:

READ
Co se stane s telefonem, když ho vezmete do lázní?

vhodné pro venkovní a vnitřní dokončovací a restaurátorské práce;

poskytují silný a odolný povlak;

dobrá přilnavost k hladkým povrchům (pěnové bloky, pórobeton, hladký kámen, dříve omítnuté povrchy);

nízká spotřeba na porézních površích;

cena je 1,5-2krát nižší než cena sádry;

odolnost proti vlhkosti, což umožňuje jeho použití pro venkovní práce v domě a pro dokončení kuchyní a koupelen.

Nevýhody cementových omítek:

komplexní aplikace v několika vrstvách nebo fázích;

dlouhé sušení povlaku;

nízké dekorativní vlastnosti povlaku.

Výhody směsí s přídavkem sádry:

dobré zvukové a tepelně izolační vlastnosti povlaku;

bílá barva a náchylnost k dekorativní úpravě, včetně objemové.

Nevýhody omítky s přídavkem sádry:

nízká odolnost proti vlhkosti a nevhodnost pro venkovní práce;

nižší pevnost než cementová omítka.

Lehké a těžké

Podle hustoty ztuhlého roztoku rozlišují:

těžké směsi (nad 1500 kg/m3);

lehké směsi (do 1500 kg/m3).

Značení směsí podle pevnosti, technologických charakteristik DSP a použití různých typů směsí

Tabulka 1. Druhy cementu a mísicí poměry pro získání směsi požadované jakosti

Druhy cementu a mísící poměry pro získání směsi požadované jakosti

V závislosti na pevnosti v tlaku jsou směsi označeny písmenem „M“ s číselným označením:

M10-M25 – směsi s hlínou.

M50-M100 – směsi s přídavkem vápna, díky kterému se snižuje obsah cementu. Používají se pro omítací a opravárenské práce, vyrovnávání a odstraňování drobných závad, jako jsou praskliny, výmoly, štěrbiny.

M150 – univerzální směsi. Používají se pro zdění a omítání, přípravu roztoků pro potěry a sanační práce. Doporučená tloušťka vrstvy je 5-50 mm, spotřeba cca 16,5 kg/m2 při tloušťce vrstvy 10 mm. Doba tuhnutí 2 hodiny, vytvrzení – 24 hodin.

M200 – montážní a zdicí směsi. Vyrábějí se v různých modifikacích pro různé druhy prací (příprava omítky nebo zdicí malty na cihly, lití potěrů). Spotřeba při tloušťce 1 cm – cca 15-17 kg/m2.

M300 a směsi pro extra pevné betony. Říká se jim pískový beton. Pískové betony jsou dražší než směsi M150 a mají užší rozsah. Používají se tam, kde je vyžadována speciální pevnost výrobků (zdící malty pro montáž blokových konstrukcí, desky, masivní potěry). Nevhodné pro omítkové práce.

Tabulka 2. Třídy a vlastnosti směsí

Značky a vlastnosti směsí

Je to důležité, !

V souladu s požadavky GOST ukazuje číslo vedle písmene “M” jaké tlakové zatížení může vytvrzená malta připravená z této směsi odolat.

Směsi pro různé účely

Tabulka 3. Složení a účel směsí

Složení a účel směsí

V závislosti na účelu jsou směsi rozděleny do následujících typů:

Potěrové směsi. Vyrábějí se na bázi cementu CEM I 32,5N GOST 31108-2016 (třída M400) a písku v poměru 1: 2 nebo CEM I 42,5N GOST 31108-2016 (třída M500) s pískem 1: 3. Pro snížení rizika prasklin v potěru se přidává syntetické vlákno (0,7-0,9 kg na metr krychlový směsi).

Směsi pro pokládku cihel. Poměr cementu a písku je od 1:3 do 1:5.

Směsi na omítku. Jsou vyrobeny na bázi cementu M200 nebo M300. Poměr je 1 díl cementu na 3 díly písku.

Je to důležité,!

Směsi cementu a písku, stejně jako cement, při dlouhodobém skladování ztrácejí své vlastnosti. Po roce se pevnost sníží na polovinu. V otevřených obalech dochází rychleji ke ztrátě vlastností materiálu.

Drahé a. ne moc

Směsi cementu a písku jsou rozděleny do tří skupin podle ceny:

“Gartsovki”. Dražší než stavební materiály zakoupené samostatně, 2-2,5krát. Složení směsí zahrnuje speciální cement.

READ
Jak ošetřit okurky a rajčata proti nemocem?

Směsi na bázi cementu s přísadami reologického typu, které zvyšují přilnavost směsi a její schopnost zadržovat vodu. Používá se pro míchání malt pro omítání a pokládku obkladů.

Směsi s povrchovými přísadami odolnými proti oděru. Nejdražší.

Složení směsí cementu a písku může obsahovat přísady, které jim dodávají speciální vlastnosti:

Plastifikátory. Dávají roztoku plasticitu a pohyblivost, což umožňuje snížit spotřebu cementu a vody, zlepšit zpracovatelnost směsi, zbavit se vzduchových bublin, zvýšit hustotu betonového kamene, snížit smršťování a snížit riziko prasklin. Používá se při lití základů, potěrů, podlahového vytápění.

Regulátory rychlosti kalení. Nechte urychlit nebo zpomalit tvrdnutí materiálu.

Přísady pro mrazuvzdornost. Mají velký význam pro betonářské práce při teplotách pod 0 stupňů. Celsia.

Přísady, které zajišťují schopnost betonu zadržovat vodu a snižují množství volné vody. Používají se při práci na podkladech absorbujících vlhkost (silikátová cihla, pěnobeton).

Spotřeba cemento-pískových směsí

Tabulka 4. Složení směsí a spotřeba složek

Složení směsí a spotřeba komponentů

Směsi se spotřebovávají v závislosti na druhu práce a tloušťce nanášené vrstvy. Chcete-li přesně vypočítat použité materiály, můžete vytvořit zkušební vzorek a stavět na jeho výkonu.

Pro lití potěru

Chcete-li vypočítat množství materiálu pro potěr, musíte najít kubaturu řešení použitého pro záliv. K tomu je nutné vynásobit podlahovou plochu místnosti tloušťkou vrstvy, jejíž hodnota u potěru zřídka přesahuje 30 cm. Například v případě lití potěru 10 cm tloušťka v místnosti o podlahové ploše 100 m 2 kg suché směsi (v závislosti na její značce).

Je to důležité, !

Čím vyšší je značka směsi, tím vyšší je její hustota. K přípravě kostky roztoku ze směsi M100 budete potřebovat 550-600 kg nebo 700 kg směsi CEM I 32,5N GOST 31108-2016 (třída M400).

Polosuchá směs na potěry

Pro výrobu potěrů lze použít polosuché směsi. Tuhé (polosuché) směsi se vyznačují sníženým obsahem vody. Složení těchto směsí kromě cementu, písku a vody zahrnuje vlákno, změkčovadlo a v případě potřeby nemrznoucí přísady. Polosuchá směs je přiváděna hadicemi pomocí speciálního zařízení s čerpadlem. Majáky jsou vyrobeny z polosuché směsi a provádí se lití.

Dodávka suché směsi

Výhody polosuché směsi:

provedení potěru v jednom kroku;

snížené smršťování a praskání.

Polosuchý potěr je high-tech proces, který zlepšuje kvalitu práce.

Mokrý potěr

Vyrábí se ze směsí cementu a písku jakosti M150-300. Suchá směs se na místě smíchá s vodou. Povrchy určené k lití jsou předem natřeny. Základní nátěr tvoří tenký film se zlepšenými adhezivními vlastnostmi. Základní nátěr zadržuje vlhkost v potěru.

Součinitel tepelné vodivosti cementovo-pískového potěru

Tepelná vodivost podlahového potěru závisí na procentuálním podílu cementu a písku. Obyčejná cementově-písková malta má tepelnou vodivost 1,2 W / m * K, což znamená vysokou tepelnou vodivost materiálu a značné tepelné ztráty, to znamená, že podlaha bude studená a více peněz bude vynaloženo na vytápění.

Je to důležité, !

Součinitel tepelné vodivosti potěru v inženýrských výpočtech je vybrán z referenčních tabulek, které ukazují ukazatele v závislosti na použitém materiálu. Součinitel tepelné vodivosti stavebních a tepelně izolačních materiálů je 0,02-2,1 W / m * K a závisí na teplotě (se zvyšující se teplotou roste). S rostoucí hustotou materiálu roste, ale přítomnost dutin, pórů a vzduchových mezer nám neumožňuje považovat materiál za homogenní. Protože součinitel tepelné vodivosti plynů je v rozmezí 0,004 až 0,4 W / m * K, celková hustota klesá; v tomto případě se přenos tepla snižuje a součinitel tepelné vodivosti potěru se snižuje.

Jako tepelně izolační plnivo snižující tepelnou vodivost podlahového potěru lze použít keramzit nebo expandovaný perlit, avšak čím více plniva, tím méně odolný potěr bude. Navíc velké plnivo znesnadňuje vytvoření rovné podlahové plochy.

READ
Je možné pěstovat fíky doma?

Pro zlepšení tepelně izolačních vlastností potěru se používají plniva, jako je keramzit

Pro omítání stěn

Spotřebu materiálu lze určit jen přibližně, protože stěny jsou nerovné, s výstupky, prohlubněmi, mezerami.

Proto se pro výpočty určuje průměrná hloubka vrstvy.

Směsi pro omítací práce

Je to důležité, !

Tloušťka vrstvy omítky je 5-30 mm. Do složení omítky se často přidává vápno, což snižuje spotřebu DSP.

Při tloušťce vrstvy 10 mm je spotřeba směsi M400 na 1 m2 1,6 kg, M500 – 1,4 kg.

Pro kladení cihel

Pro zednické práce se používá směs M100 nebo M200. Pro pokládku 1 m3 stěny je potřeba 250 g suchého DSP.

Směsi se používají k přípravě zdicí malty

Je to důležité, !

Je nutné upřesnit údaje podle regulační dokumentace.

Jak uložit DSP

Pro snížení spotřeby DSP se používají plniva:

expandovaná hlína pro snížení tepelné vodivosti při lití potěrů;

vápenná malta na omítku.

Kromě toho lze použít vysoce kvalitní cement snižující jeho množství ve směsi nebo provádět zásypy základů pro snížení spotřeby malty.

Výhody a nevýhody cemento-pískových směsí

Popularita DSP je způsobena výhodami, které jejich použití poskytuje:

Snížení počtu nutných operací při míchání roztoku.

Pohodlí při výrobě řešení (není třeba počítat komponenty).

Přítomnost ve složení dalších přísad, které poskytují požadované vlastnosti betonu, přidané v požadovaném procentu.

Standardizované složení s předvídatelnými vlastnostmi.

Nevýhodou DSP je vyšší cena oproti písku a cementu kupovaných samostatně.

Chyby při aplikaci směsí

Vyvážené složení standardních směsí tovární výroby poskytuje požadovaný výsledek. Ale někdy není dosaženo požadovaného výsledku; Může to být způsobeno následujícími chybami:

Chudá směs. S každým měsícem skladování vlastnosti cementu slábnou a kvalita směsi se snižuje.

Špatný výběr značky směsi, například slabá směs – pro nalévání základu.

Zanedbání zvláštních podmínek, například použití směsi bez nemrznoucích přísad při nízkých teplotách.

Porušení podmínek dokončovacích prací (každá následující vrstva musí mít stejnou nebo nižší pevnost ve srovnání s předchozí).

Nesprávná příprava podkladu.

Při vlastní přípravě DSP, nedodržení proporcí, použití příliš jemného nebo prašného písku, materiálu znečištěného jílem nebo dlouholetého cementu.

Doporučení a pravidla

Při použití starého cementu je třeba zvýšit jeho spotřebu.

Při vlastní přípravě směsi cementu a písku je třeba mít na paměti, že pokyny mají poradní charakter; v praxi je nemožné přesně udržovat všechny poměry podle GOST a každá nová šarže se bude lišit od ostatních.

Po 1-1,5 hodině po namíchání betonová malta začne tuhnout, proto při omítání ihned nemíchejte velké objemy směsi.

Trhliny a výmoly v základně mohou vážně zvýšit spotřebu materiálu, takže má smysl zahrnout do výpočtů dalších 10-20%.

Při přidávání plniv za účelem úspory DSP je třeba vzít v úvahu, že se změní vlastnosti betonu.

Při hnětení kontrolujte stav směsi přejetím hladítkem. Roztřepená stopa značí nedostatek vody, rozmazaná stopa její přebytek.

Nedostatek vody, přebytek vody, vyvážená směs

Směsi cementu a písku zjednodušují proces přípravy malty. Jejich široká rozmanitost ve složení, technických vlastnostech, speciálních vlastnostech a ceně uspokojí všechny potřeby stavebních, dokončovacích a opravárenských prací. Vysoce kvalitní směsi šetří čas a námahu a zaručují výsledky.

Rate article
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: