Které budovy na chatě není nutné registrovat?

V květnu vydala ruská vláda dekret objasňující termín „budovy a stavby pro pomocné účely“. Definice tohoto pojmu je důležitá, protože výstavba pomocných budov nejčastěji nevyžaduje předchozí povolení. MK zjišťoval, které typy budov na chatě a vesnických pozemcích spadají pod novou definici a které budou muset být ještě evidovány.

Takové budovy nemohou být vyšší než tři podlaží, jejich výška je omezena na 20 metrů

Foto: Sergej Ivanov

Nařízení vlády č. 703 bylo vydáno 4. května letošního roku a nabývá účinnosti 1. září (jeho platnost je dočasná, na 5 let, do 1. září 2028). V souladu s tímto dokumentem jsou pomocné budovy a stavby takové, které splňují alespoň jedno z kritérií. Nebo stavba musí stát na stejném pozemku jako hlavní stavba a být navržena společně s ní. Nebo je postaven „za účelem zajištění provozu hlavního zařízení“, slouží mu a nemá přitěžující faktory (zvláště nebezpečný objekt, hygienická zóna atd.).

Třetí kritérium je nejblíže majitelům soukromých domů a chat, včetně městských domů: „budova nebo stavba. včetně stodoly, lázeňského domu, skleníku, kůlny, sklepa, studny nebo jiného hospodářského stavení (včetně dočasného), stavby určené k uspokojování domácností a jiných potřeb občanů odpovídajících druhu povoleného užívání pozemku.

Tyto budovy však nemohou být vyšší než tři podlaží, jejich výška je omezena na 20 metrů. Pravidlo, že pomocné stavby nevyžadují vydání stavebního povolení, je zakotveno v Čl. 51.17.3 Kodex územního plánování Ruska.

Připomeňme, že objekty postavené bez stavebního povolení – v běžné řeči svépomocí – lze v souladu s čl. 222 občanského zákoníku Ruské federace, být násilně zbořen a na náklady stavebníka. Naopak k nim nebude možné získat vlastnické doklady.

„Některé typy možných budov v soukromém sektoru jsou v textu usnesení jasně uvedeny, zatímco jiné jsou nejasné,“ poznamenává právník Alexey Golubev. — Je doplněn o další regulační dokumenty, především ÚP. Článek 51 občanského zákoníku Ruské federace tedy přímo říká, že pro výstavbu nebo rekonstrukci garáží není vyžadováno vydání stavebního povolení (pokud pozemek patří fyzické osobě a není určen ke komerčnímu využití). Stejně tak není potřeba získat povolení k rekonstrukci venkovského domku, zahradního domku nebo přístavků na zahradních pozemcích (pokud jsou v limitech pro tuto kategorii pozemků).

READ
Je možné se dotknout břicha březí kočky?

Ke stavbě a rekonstrukci neinvestičních zařízení se rovněž nevyžaduje vydání povolení (podle občanského zákoníku se jedná o stavby, které nemají pevné spojení se zemí nebo základem a lze je přemístit na jiné místo bez nevratné škody, dodal právník). V závislosti na technologii výstavby mohou být stejné garáže buď trvalé, nebo neinvestiční.

“Existuje další dokument, který se používá v soudní praxi,” poznamenal Golubev. — Dopis společnosti Rosreestr ze dne 13. dubna 2020 vysvětluje postoj této organizace ohledně budov a staveb pro pomocné účely. Obsahuje důležité upozornění: ty, které plní stejnou funkci jako hlavní konstrukce, nelze uznat jako pomocné konstrukce. To zejména znamená, že problematickým objektem z tohoto pohledu může být obytná „provizorní stavba“, šatna, penzion nebo dům pro služebnictvo na stejném místě. Definice pomocné stavby se s největší pravděpodobností nebude vztahovat na takové stavby, pokud jsou trvalé a nemají hliněnou podlahu.

Nová vládní vyhláška s největší pravděpodobností není zaměřena na venkovské a vesnické domy a hospodářské budovy kolem nich, ale má „vrátit činnost developerů chatových vesnic do hlavního proudu,“ navrhl realitní makléř Sergej Gorin. „Na jedné straně je přímo povoleno stavět kontrolní stanoviště, vrátnice, kotelny a podobné stavby bez zbytečné byrokracie,“ říká odborník. „Na druhou stranu je postavena mimo zákon praxe některých regionů, kdy pětipatrový hotel vzniká na místě pro individuální výstavbu hned za chatou se třemi okny. Běžným soukromým vlastníkům s největší pravděpodobností vůbec nic nehrozí.“

Kromě toho v Rusku nadále funguje „amnestie dacha“ – pro obytné a jiné budovy na soukromém pozemku, pokud splňují normy, zůstává možnost registrace i poté, bez předchozího získání povolení. Jak dlouho tento režim potrvá (aktuálně je prodloužen do 1. března 2026, ale prodloužení o dalších pět let je možné), není zřejmé.

Rate article
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: